Muzeum Regionalne


Muzeum Regionalne prowadzi szeroką działalność polegającą na gromadzeniu i ochronie dóbr kultury, organizowaniu ekspozycji, działalności edukacyjnej i


5225
162

Działalność muzeum znacząco wpływa na rozwój kultury w mieście. W stylowych wnętrzach późnobarokowego dworku odbywają się koncerty, wystawy, spotkania autorskie, odczyty, wykłady, prelekcje oraz imprezy okolicznościowe. Przedsięwzięcia te umożliwiają mieszkańcom miasta i okolic bezpośredni kontakt z artystami, pisarzami, naukowcami i innymi interesującymi ludźmi. Muzeum gromadzi eksponaty z zakresu historii miasta i regionu, etnografii, archeologii, sztuki i militariów. Materiały fotgraficzne, dokumenty, opracowania i literatura są udostępniane przez muzealną bibliotekę. Muzeum współpracuje z Oddziałem Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego w Bełchatowie.


Budynek, w którym mieści się muzeum powstał na początku XVIII wieku, kiedy to właścicielami bełchatowskich dóbr była rodzina Rychłowskich herbu Nałęcz. Rychłowscy, chcąc zapewnić sobie siedzibę, która podkreślałaby prestiż ich rodu, zdecydowali się na budowę reprezentacyjnego dworu. Kolejni właściciele – Kaczkowscy herbu Świnka przyczynili się do znacznej jego rozbudowy. W 1867 roku cały majątek Kaczkowskich zlicytowano, w tym dwór. Jego właścicielem stał się Ernst Ludendorf, a następnie Reinhold Spiller. W 1887 roku nieruchomość kupił Henryk Hellwig – z pochodzenia Bawarczyk. W posiadaniu rodziny Hellwigów dwór znajdował się do końca II wojny światowej. W 1949 roku posiadłość została wykupiona  przez rodzinę Olszewskich i utrzymywana przez nich do października 1987 roku. Po śmierci Wacława Olszewskiego – syna Wacława seniora, zdewastowany obiekt został zakupiony przez Urząd Miasta w Bełchatowie. W 1993 roku powstał Społeczny Komitet Założycielski Muzeum Regionalnego. Pozyskano pieniądze nie tylko na przywrócenie do świetności dworku, ale i na renowację zabytkowego parku. Dzięki staraniom wielu osób, w odrestaurowanym obiekcie, Muzeum Regionalne rozpoczęło swoją działalność w 1998 roku.
ul. Rodziny Hellwigów 11
97-400 Bełchatów
tel. 44 633 11 33
Aktywności powiązane z atrakcją: Zwiedzanie


Zobacz również

Komentarze

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.


W okolicy
Noclegi w okolicy

Promień km   

Artykuły dotyczące tej atrakcji:

Flower-loader
Trwa wyszukiwanie
[ zamknij ]

Logowanie

E-mail
Hasło
 
 

Zapomniane hasło | Rejestracja