Zamek Praski


Olbrzymi kompleks zamkowy, dawna siedziba królów, położony jest w dzielnicy Pragi, zwanej Hradczanami, rozciągającej się na wzgórzu nad Wełtawą.


71375452

Zamek królewski został założony w IX wieku, od 1918 roku jest siedzibą prezydenta Czech. Przez wieki był rozbudowywany, od niewielkiej warowni z drewnianymi umocnieniami i wałami ziemnymi, aż po kamienne fortyfikacje, z kościołami i bazylikami we wszystkich stylach architektonicznych. Obecnie rozciąga się na powierzchni 45 hektarów, otaczając trzy wewnętrzne dziedzińce.

 

Główne wejście do Zamku Praskiego wiedzie z rynku na Hradczanach. Z pierwszego dziedzińca wchodzi się przez Bramę Macieja na drugi dziedziniec, gdzie znajduje się przepiękna barokowa fontanna. Stamtąd turysta trafia na trzeci dziedziniec, a zarazem centrum kompleksu zamkowego, z katedrą św. Wita i Bazyliką św. Jerzego.

 

Po zwiedzaniu wielką przyjemnością będzie odpoczynek w Ogrodach Królewskich, dostępnych dla turystów jest aż sześć, z widokiem na letni pałac Belweder, tarasy widokowe, cudowną oranżerię, a także Śpiewającą fontannę z „dzwoniącymi” kroplami wody.

 

Nie można zapomnieć o spacerze Złotą Uliczką, przylegającą do murów Zamku Praskiego. Legenda głosi, że w średniowieczu zamieszkiwali ją alchemicy, wyrabiający złoto.

 

źródło: http://praga.miasta.org/

Zobacz również

Komentarze

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.


W okolicy


Promień km   

Artykuły dotyczące tej atrakcji:

Flower-loader
Trwa wyszukiwanie
[ zamknij ]

Logowanie

E-mail
Hasło
 
 

Zapomniane hasło | Rejestracja